Kaip atsirado jaunosios puokštė

Jaunavedžiai Rasa ir Laurynas

Tikriausiai sutiksite, kad vienas svarbiausių kiekvienos nuotakos aksesuarų – jos vestuvinė puokštė. Rudenį domėjomės puokštės kilmės istorija, o dabar kviečiame jus sužinoti įdomių faktų apie nuotakos puokštės atsiradimą bei tai, kokia turėtų būti nuotakos puokštė.

Nuotakos puokštės pradžia – girliandos ir vainikai

Nuotakos puokštės istorija prasidėjo nuo – girliandos! Senovėje moterys pasidabindavę ant kaklo nešiojama gėlių girlianda su prieskonių, žolelių, javų ir česnakų ryšulėliais. Česnakais buvo siekiama atbaidyti velnią, krapai reiškė aistrą, o javai – augimą ir atsinaujinimą.

Senovės Graikijos nuotakos puošėsi žolelių vainikais iš įvairiausių vaistažolių: bazilikų, rozmarinų, raudonėlių ir kitų gamtos gėrybių. Labai svarbus atributas būdavo česnako galva – tikėta, jog tokia „puošmena” atbaidys piktąsias dvasias.

Senovės keltų vestuviniai vainikai būdavo pinami iš viržių, dagių, gebenių ir aitriai kvepiančių prieskoninių žolelių, kurių stipriam kvapui buvo priskiriamos mistinės galios, padėsiančios apsaugoti jaunavedžius nuo negandų. Į nuotakos puokštę būdavo įrišama ir pelyno šakelė, simbolizuojanti, kad santuokoje bus tiek kartumo, tiek saldumo.

Na, o mūsų protėvių nuotakos savo vainikėliams ir puokštėms rinkdavosi kuklias darželio gėles, pievų žoleles ir, žinoma, rūtas. Rūta lietuviams nuo senų senovės – nekaltybės simbolis. Rūtų vainikėlis net iki XX amžiaus 9 dešimtmečio pradžios buvo segamas prie nuometo per vestuves. Tuo tarpu mums įprastos gėlių puokštelės jaunosios rankose atsirado tik viduramžiais kaip vaisingumo ir neblėstančios meilės simbolis.

Karalienės vestuvių puokštėje – mirtos ir medetkos?

Tradicinė, mums įprasta, nuotakos puokštė atsirado tik 1840 m. Didžiojoje Britanijoje – vestuvių ceremonijos metu karalienė Viktorija rankose laikė… mirtų ir medetkų puokštę! Spalvinis karališkosios nuotakos akcentas buvo oranžinė spalva.

Oranžiniai žiedai

Kodėl būtent oranžiniai žiedai? Nuotakos kostiumo dekoravimas oranžinės spalvos žiedais kilo senovės Kinijoje, kur jie simbolizavo skaistybę, dorumą ir nekaltybę. Taip pat oranžinės spalvos apelsinmedžio vaisiai nuo senų senovės reiškė vaisingumą ir gausą.

Kryžiaus žygių metu šis paprotys atkeliavo ir į Europą – visų pirma, išpopuliarėjo Ispanijoje, Prancūzijoje, o 1800-ųjų pradžioje, pasiekė ir Angliją. Nuo to laiko pradėta kurti romantiškas istorijas ir legendas apie apelsinmedžio žiedus, tad natūralu, kad tarp to meto nuotakų tapo madinga puoštis oranžinės spalvos žiedais. Ši įtaka taip prigijo tų laikų papročiuose ir tradicijose, kad frazė „rinkti apelsinmedžio žiedus” žmonėms raiškė „ieškoti nuotakos”.

Karališkosios mirtos

Karalienė Viktorija (1819-1901)

Karalienė Viktorija (1819-1901)

Jau minėjome, kad karalienės Viktorijos puokštėje vestuvių metu būta mirtų. Įdomu kodėl?

Viktorijos valdymo laikais išpopuliarėjus „gėlių kalbai”, ypatingas dėmesys skirtas būtent kvapniesiems augalams, kurie, skleisdami eterinius kvapus, maloniai mus nuteikia ir pakylėja nuotaiką.

Mirta (lot. k.: Myrtus communis) dar Antikos laikais buvo apipinta legendomis apie deives Afroditę ir Venerą, t. y. grožio, meilės, laimės ir džiaugsmo simbolius. Senovės romėnų ir graikų civilizacijose nuotakoms buvo rengiamos ritualinės maudynės mirta kvepiančiame vandenyje. Romėnų laikais mirta laikyta pačiu švenčiausiu augalu. Taigi, nenuostabu, kad šis augalas Europoje su laiku užsitarnavo netgi karališką statusą. Mirta karalienės Viktorijos valdymo laikais tapo ištikimybės santuokoje ir šeimyninės laimės simboliu.

Taigi, karalienė Viktorija, kuriai buvo itin svarbu gėlių aromatas, spalvos ir simbolika, savo vestuvių puokštei pasirinko kvapnų ir ekspresyvų mirtų ir medetkų derinį.

Kodėl nuotaka meta puokštę?

Rasa metanti nuotakos puokštę

Jaunoji, metanti nuotakos puokštę savo draugėms

Smagios nuotakos puokštės metimo tradicijos siekia net XIV a. To meto Anglijoje buvo įprasta vestuvių puotai artėjant prie pabaigos, kaip talismaną, nusiplėšti nuotakos suknelės skiautelę.
Viduramžiais netekėjusios merginos tikėjo, kad tai joms atneš meilę ir laimę.

Laikui bėgant, vestuvinės suknelės darėsi vis puošnesnės ir brangesnės, tad nuotakos visaip stengdavusios išvengti suknelės suniokojimo. Pasakojama, kad besigindamos jaunosios mėtydavę į svečius viską, kas papuola po ranka. Vienu iš suknelės išsaugojimų būdų tapo – nuotakos puokštės metimas!

Ši nuotaikinga tradicija išliko ir po daugelio šimtmečių – mūsų nuotakos meta į netekėjusių draugių būrį savo puokštę, o ją pagavusi mergina tikisi neužilgo ištekėti. Tuo tarpu jaunikis savo nevedusiems draugams per petį meta nuotakos keliaraištį – jį pagavęs jaunuolis pirmasis švęs savo vestuves.

Vestuvinė puokštė – jaunosios asmenybės atspindys

Jaunosios puokštė – tai ne tik svarbus šventės atributas, bet ir neatsiejamas nuotakos aksesuaras. Vestuvinė puokštė turi būt ne tik graži, bet ir patogi, lengva, sukurta taip, kad nuotaka visą dieną nenorėtų jos paleisti iš rankų.

Suknelės ir puokštės dermė

Pagal nuotakos stilių, jos charakterį, asmenybę kuriama ir jaunosios puokštė. Puokštės stilistika ir spalvinis pasirinkimas privalo derėti prie nuotakos suknelės ir, žinoma, papuošalų. Tarkime, šilko apdarus puikiai pabrėš švelnūs ir lengvi eustomų žiedai ar juvelyrinė kompozicija iš smulkiažiedžių gėlių, tuo tarpu aksomo audinys tarsi prašosi barokiškai turtingų bijūno žiedų ar išdidaus orchidėjų puošnumo.

Puokštė pagal metų laiką

Vestuvių šventės sezoniškumas – taip pat labai svarbus faktorius, renkantis puokštės stilistiką. Juk, pavyzdžiui, pavasarį mums gamta dovanoja švelniai rožinius, žydrus, gelsvus pastelinius tonus (našlaitės, bijūnai, krokai ir pan.). Ruduo, tuo tarpu, nusispalvina geltonais, oranžiniais ir net tamsiai raudonais žiedais (chrizantemos, antūriai, rožės ir pan.). Mes visuomet patariame nuotakoms rinktis šviežius sezoninius žiedus – gamta mūsų aplinką išradingai puošia visais metų laikais.

Lengva juvelyrinė puokštė

Puokštę nuotaka savo rankoje laiko visos šventinės ceremonijos metu, tad ji turi būti patogiai laikoma rankoje, gerai supakuota, kad nenuvystų, ir, žinoma, kuo lengvesnė.

Juvelyriškai išbaigta, deranti prie nuotakos aprangos stilistikos ir lengva puokštė padės net labiausiai jaudinančių šventės akimirkų metu – laikoma nuotakos rankoje, ji tarsi „nuima” jaudulį.

Puokštės vestuvių metinių progoms

Sidabrinės, auksinės, deimantinės vestuvės… Gal ir įmanoma atsiminti pagrindinių vestuvių metinių pavadinimus, tačiau kitus – nevisuomet. Visus pavadinimus galite rasti vestuvių jubiliejų pagal metus sąraše.

Pagal tai, kokios vestuvių metinės, derinama dovana ir puokštė mylimajai. Jei popierinės vestuvės – dovanojame kažką iš popieriaus, jei odinės – iš odos ir t.t. Pavyzdžiui, per perlines vestuves įprasta, jog vyras dovanoja žmonai perlų vėrinį.

Na, o mes linkime visoms susituokusioms poroms neprarasti entuziazmo ir kasmet kūrybingai atnaujinti savo vestuvių įžadus. Originali puokštė vestuvių jubiliejaus proga – ne mažiau svarbi, nei įspūdinga dovana!

Atsižvelgdami į vestuvių metinių pavadinimą, galite patys pasirinkti simboliškai giminingus augalus bei spalvinius puokštės akcentus: pavyzdžiui, medinėms vestuvėms puikiai tiks sumedėjusio bijūno žiedai ar netgi liauna dekoratyvaus medžio šakelė; šilkinėms vestuvėms – švelnūs it šilkas eustomų ar ranunkulų (vėdrynų) žiedai; rubininėms – drąsiai rinkitės tamsiai raudonas rožes ar lelijas…

Išradingumas floristikoje gyvybiškai svarbus – lygiai taip, kaip ir mūsų kasdieniniame šeimyniniame gyvenime. Nepraraskime įkvėpimo ir kūrybinio polėkio net ir darganotą dieną!

Vestuvių dekoravimo paslauga

Ritos gėlėse jau beveik tris dešimtmečius puošiame vestuves – kuriame jaunosios puokštes, dekoruojame vestuvių pokylių sales bei bažnyčias.

Susisiekite su mumis, jei norite gauti daugiau informacijos. Taip pat kviečiame peržiūrėti kelių iš mūsų dekoruotų vestuvių nuotraukas.

0 komentarai

Komentuok

Nori prisijungti prie diskusijos?
Parašyk savo komentarą laukelyje žemiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *