Patarimai: kaip ilgiau išlaikyti šviežias skintas gėles?
Gėlės – kiekvienų namų puošmena, kuri suteikia aplinkai jaukumo, žavesio, paįvairina ją savo spalvomis. Jas malonu gauti kiekvienam žmogui ne tik per įvairias šventes, bet ir įprastą dieną. Tačiau, ką daryti, kad vos gautos gėlės neprarastų savo žavesio, kvapo ir išliktų dailiai pamerktos vazoje kuo ilgiau?
Visų pirma, išpakuokite puokštę iš popieriaus ar celofano – estetinis gėlės pateikimas ne mažiau svarbus, nei augalo šviežumas. Prieš merkdami gėles į vazą aštriu virtuviniu peiliu įstrižai atnaujinkite kotelių pjūvį maždaug 45 laipsnių kampu. Praskleiskite vazoje kotelius, kad žiedai natūraliai atsiskleistų. Jeigu puokštėje yra skirtingų „pomėgių” gėlės, t.y. vienos, mėgstančios šaltą, kitos šiltą vandenį (pavyzdžiui, rožės kartu su tulpėmis), geriau jas atskirti ir pamerkti atskirose vazose. Svarbu kas dvi dienas išplauti vazą ir pakeisti gėlių vandenį, taip sumažinsite bakterijų vandenyje skaičių ir gėlės ilgiau žydės.
Rožės
Rožė visais laikais buvo tituluojama, kaip gėlė karalienė. Ši gėlė simbolizuoja brandą, tad, pavyzdžiui, vaikams jų dovanoti nerekomenduojame, juolab, kad šios gražuolės nenusileidžia kitiems augalams ir savo spyglių aštrumu. Nesuklysite dovanodami rožes klasikinių pomėgių žmogui, o meno žmonėms geriau paieškoti „linksmesnių”, netradicinių kompozicijų.
Dovanoti rožes tinka praktiškai bet kokia proga, jomis tinka puošti namus ir vasarą, kai tvyro karštis, nes ir skintos jos ilgai išlieka šviežios.
Prieš komponuojant rožes vazoje, visų pirma, įdėkite jas į vazą ar kitą indą, praktiškai iki viršaus pripiltą vandens, kad jos galėtų maksimaliai pasisotinti vandens. Svarbu į vandenį neįmerkti pačių žiedų – tik kotą visu ilgiu. Po to gėles reikia pamerkti į tinkamo dydžio vazą, prieš tai įstrižai nupjovus kotą. Svarbu į vazą įpilti daug šilto vandens. Prieš merkdami rožes į vazą nuskabykite jų apatinius lapelius. Lapai vazoje mirkti neturėtų.
Jei rožės vazoje jau lenkia galvas, galima jas „reanimuoti” suteikiant greitą pagalbą: rožės kotą trumpinti per pusę, nuimti rožių lapus ir vėl merkti į šiltą vandenį – rekomenduojame, kad vandens temperatūra būtų apie 35-40 laipsnių, tačiau ne aukštesnė.
Kardeliai
Tinkamai nupjauti, kardeliai gali išstovėti vazoje iki dviejų savaičių. Tam nuleiskite peilį tarp lapų iki norimo ilgio ir padarykite įstrižą pjūvį. Paskutinį lapą nupjaukite – tai leis gėlės žiedynui geriau pasisavinti vandenį. Taip pat patartina nulaužti viršutinius išstybusius mažus kardelio pumpurus (tikėtina, kad nuskintas augalas nebeturės tiek energijos ir medžiagų, kad pažydintų paskutiniuosius, tad jie greitai nulinks ir bus neišvaizdūs. Merkite į maždaug 10 cm šalto vandens.
Galite nupjauti kardelių stiebus, kol pumpurai pusiau sužydėję. Net stovėdami vandenyje, jie ir toliau palaipsniui prasiskleis. Nužydėjusius žiedus apatinėje žiedkočio dalyje reikia pašalinti ir tai netrukdo žydėti likusiems.
Kad gėlė geriau sugertų drėgmę, adata įbrėžkite vazoje esančią stiebo dalį – taip galėsite ilgiau džiaugtis kardelių žydėjimu namuose. Nepamirškite bent kartą per dieną apipurkšti pumpurus – esant karštam orui, ši procedūra leis jiems ilgiau išsilaikyti.
Lelijos
Žaviosios lelijos iš tikrųjų yra gana nepretenzingos. Puokštė gali išlikti šviežia maždaug dešimt dienų, užtenka žinoti keletą gudrybių: nupjaukite stiebą įstrižai, nuimkite apatinius lapus, įpilikite apie 10-15 cm šalto vandens, vazą su lelijomis pastatykite atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Patartina nuskabyti lelijų kuokelių dulkines, nes jos tepa drabužius ir sunkiai išsiskalbia.
Chrizantemos
Rinkitės prasiskleidusias chrizantemas – vandenyje pamerktos chrizantemos nepražysta. Stiebus skinkite (nulaužkite), o ne pjaukite. Tada jų nepažeisite žirklėmis ar peiliu ir tai leis drėgmei geriau tekėti į žiedyną.
Pripildykite indą šaltu vandeniu tik iki pusės vazos, nuplėškite apatinius lapus nuo stiebo, kad jie netrukdytų augalui pasisavinti drėgmę. Keiskite vandenį bent kartą per porą dienų. Atsargiai elkitės su chrizantemų žiedynu – užkliudžius žiedą ir iš jo iškritus bent vienam žiedlapiui, visas chrizantemos žiedas nubyrės.
Tulpės
Kad išsaugotumėte tulpes 6-7 dienas, vazoje vandens temperatūra turėtų būti kuo žemesnė. Tulpes laikant vėsioje patalpoje (pvz., rūsio temperatūroje), jos žydės iki mėnesio. Todėl keisdami vandenį vazoje galitei įdėti kelis ledo kubelius. Vazoje šalto vandens neturi būti daug (iki 10 cm).
Kad ilgiau išsaugotumėte gėlių šviežumą, kiekvieną dieną keiskite vandenį ir atnaujinkite tiesų, ne įstrižą, pjūvį ant stiebo: aštriu peiliu nupjaukite maždaug centimetrą. Jei norite, kad tulpių pumpurai išsiskleistų greičiau, ranka nulaužkite apatinį lapą traukdami jį žemyn, tai leis stiebu sutekėti daugiau deguonies ir vandens į patį tulpės žiedą.
Narcizai
Nuskinkite narcizą tik sausu oru. Jei surinksite puokštę po lietaus ar rasos, transportavimo metu gėlės patamsės. Iškart po to, kai nupjausite gėlę, apverskite ją aukštyn kojomis, kitaip sultys greitai ištekės ir narcizas sunyks. Į vazą pripilkite 5-10 cm šalto vandens, kad gėlės galėtų jo pakankamai absorbuoti – jos greitai sugeria drėgmę.
Gerberos
Gerberos taip pat yra tinkamas pasirinkimas vasarą, nes jos ištveria ir vėsų, ir karštą orą, bet svarbiausia teisingai jas pamerkti, tada oro temperatūra neturės didelės reikšmės. Gerberoms būtina aukšta vaza, nes jos kaip ir tulpės žemoje vazoje išlinksta ir greičiau nuvysta. Kad prailgintumėte kaprizingos gerberos gyvenimą, nuimkite apatinius lapus, palikdami tik žiedkočius. Atnaujinkite pjūvį įstrižai, tačiau įpilkite tik šiek tiek vandens (5-7 cm) – vandens perteklius sukelia stiebo puvimą.
Dar vienas patarimas – gerberoms po truputį vystant, nupjaukite jų kotus, kad liktų vos 1-2 cm stiebo ir sudėkite žiedus į kokį dekoratyvinį indą, dubenėlį ar mažas stiklinaites su vandeniu. Taip pamerkti gerberų žiedai jus džiugins dar porą dienų, o gal net savaitę.
Ramunės
Visas pievų gėles geriausia skinti anksti ryte kartu su rasa. Prieš komponuojant vazoje, nuimkite visus lapelius, pamerkti į daug daug vandens ir palaikykite iki vakaro šaltoje patalpoje – tada augalai pakankamai prisisotins vandens ir ilgiau žydės.
Jei skinsite ramunes jų žydėjimo pradžioje, jos džiugins akį maždaug dvi savaites. Puikiai tinka laikyti gerai apšviestoje, vėsioje vietoje. Švelnias ramunes geriausia laikyti atokiau nuo skersvėjų. Pripilkite šalto vandens nemažiau nei per sprindį – jos yra tikros „vandens gėrėjos“. Dažniau padarykite šviežią pjūvį, kad atnaujintumėte pažeistus kapiliarus. Nepamirškite, kad vazoje esantį vandenį reikia keisti kasdien, pašalinant į vandenį sukritusius lapus.
Eustomos
Eustomos (lot. Eustoma grandiflora) arba prerijų gėlės yra vienos iš paklausiausių gėlių būtent vasaros sezono metu, nes jos ne tik vasariškai plastiškos, bet ir gerai ištveria net didžiausią karštį. Šias gėles verta rinktis ne tik dėl grožio, ypatingos formos ir puošnumo, bet ir todėl, kad jos 10-15 dienų išliks šviežios, be to, vazoje išsiskleidžia didžioji dalis pumpurų. Eustomos už kitas gėles patogesnės dar ir tuo, kad net nuvytę jų žiedlapiai nenubyra, o lieka prisitvirtinę prie žiedkočio. Šio augalo žiedai būna įvairių spalvų ir formų – nuo primenančių rožes, iki primenančių išsiskleidusias aguonas.
Kas dvi dienas atnaujinkite eustomų pjūvį įstrižai pjaudami kotą virš narelio. Eustomas merkite į stabilią ir gan aukštą vazą, kad nenulūžtų kotai, bet šalto vandens nepilkite daugiau nei per sprindį.
Vilkdalgiai
Garsus graikų mąstytojas Hipokratas vilkdalgius pavadino vaivorykštės deivės Iris vardu, nes jie keri įvairiausiomis žiedų spalvomis – nuo baltos iki beveik juodos. Jie gali būti taškuoti, dėmėti, dryžuoti. O kelių spalvų deriniai, kuriuos viename žiede pavyksta išgauti selekcininkams, nepalieka abejingų. Ypač žavingai atrodo barzdelės, kurios skiriasi nuo banguotų žiedlapių spalvos. Jų įvairovė didžiulė: barzdotieji, bebarzdžiai (‘Spuria’, sibiriniai, japoniniai) ir kt.
Puošnieji, kvepiantieji vilkdalgiai gerai išsilaiko pamerkti vazoje net per didžiausius vasaros karščius. Šalto vandens į vazą reikia pripilti maždaug per sprindį, kad kotai nepradėtų pūti. Svarbu kasdien keisti vandenį ir įstrižai patrumpinti kotelius, tada žiedai ilgiau džiugins.
Gvazdikai
Gvazdikų žiedai skinami iš ryto. Skinama tada, kai išoriniai žiedlapiai būna atsilenkę tiek, kad su taurele sudaro statų kampą. Paprastai nuskinti gvazdikų žiedai, priklausomai nuo veislės, išsilaiko 2-3 savaites. Prieš pamerkiant, nuo žiedkočių reikia pašalinti apatinius lapelius, kad jie nemirktų vandenyje. Gvazdikų kotus geriausia aštriu peiliu įstrižai nupjauti virš narelio ir merkti į maždaug 10 cm šalto vandens.
Bijūnai
Bijūnai pjaunami mažiau nei pusiau išsiskleidus pumpurams. Pirma jie padedami į šaltą vietą, galima ant grindų plytelių, po to panardinami į vandenį. Bijūnai nepraranda savo šviežumo 7-8 dienas. Į vazą įpilkite apie sprindį šilto vandens – tai padės bijūnų pumpurams greičiau prasiskleisti.
Alyvos
Alyvas geriausia skinti, kai daugiau nei pusė gėlės žiedelių yra išsiskleidę. Suskaldykite kotelių galus, pašalinkite žievę 3-4 cm nuo apačios, pašalinkite visus lapus ir šoninius pumpurus. Visą žiedyną rekomenduojama apipurkšti ir prieš merkiant net panardinti į vandenį. 80 proc. alyvos koto vazoje turi būti apsemta šilto vandens. Pavytusias alyvas galite atgaivinti, pirma kotus pakirpus įstrižai ir permerkus į daug karšto vandens, po to žiedynus apipurškus šaltu vandeniu. Nakčiai puokštę būtinai reikia išimti iš vazos, net jei ji atrodo gerai, ir įmerkti giliai į vandenį, apdengus drėgnu popieriumi. Jei prižiūrimos tinkamai, alyvos laikosi 7 ar daugiau dienų.
Vėdrynai (Ranunculus)
Vėdrynai – išskirtinio grakštumo ir trapumo pavasarinė gėlė. Karūnuoti nepaprasto grožio žiedais, netaisyklingų formų vėdrynų stiebeliai puikiai atrodo pamerkti į didelę plačią vazą. Jų žiedai dideli, pilnaviduriai, primenantys senovines rožes ar prasiskleidusius bijūnus. Šie augalai paprastai auginami namams puošti ir puokštėms. Dėl savo švelnumo, plačios žiedų spalvinės gamos vėdrynai yra puikus pasirinkimas vestuvinei puokštei ir dekoracijoms. Tačiau juos galima sėkmingai auginti ir gėlynuose ar vazonuose. Vėdrynų augimo sezonas prasideda vasarį ir tęsiasi iki gegužės.
Prieš merkdami vėdrynus nuimkite visus lapus nuo stiebų apačios, įsitikinkite, kad nė vienas lapelis neliestų vandens. Jei lapai patenka į vandenį, vanduo gali užsipildyti bakterijomis, kurios gali paveikti jūsų vėdrynų gyvavimo laiką. Turėkite omenyje, jog vaza neturi būti pilna vandens – pakaks vandens įpilti apie 2-5 cm. Nepamirškite vis aštriu peiliu atšviežinti vėdrynų stiebų. Kasdien pašalinkite apie 2,5 cm stiebo apačios, taip gėlės lengviau pasisavins vandenį ir ilgiau išliks gražios. Vėdrynai nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, todėl paieškokite vėsios vietos šioms gėlėms. Vėdrynų stiebams nulinkus vazoje, tiesiog nutrumpinkite juos palikdami 1-2 cm kotelio ir pamerkite į mažą dekoratyvinį dubenėlį ar taurelę – žiedai dar džiugins keletą dienų.
Frezijos
Jei vertinate augalų kvapą ir spalvingumą, tuomet frezija yra visiškai pajėgi užkariauti jūsų širdį. Šis augalas yra nepamirštamas dėl savo subtilaus aromato, kuris stebėtinai panašus į slėnio kvapą. Dėl šios savybės frezija vadinama Cape slėnio lelija (Lily of Cape).
Frezijos nupjaunamos pirmiesiems pumpurams išsiskleidus ir merkiamos į maždaug 10 cm šalto vandens gylį. Kiekvienas žiedelis vazoje gyvena 2-3 dienas, o visa šakelė ilgiau nei savaitę. Rekomenduojama stiebų galus nupjauti išilgai ir merkti į nedaug (iki 10 cm) šalto vandens. Šiltoje patalpoje frezijos greitai skleidžiasi, todėl nakčiai geriau padėti į vėsią patalpą.
Lubinai
Sodo lubinai yra 80-120 cm aukščio. Priklausomai nuo veislės, lubinai gali būti vaiskios baltos, violetinės, rausvos, raudonos arba geltonos spalvos, dažnai rasite ir dviejų spalvinių tonų variantų. Šios gėlės žydi nuo gegužės pabaigos iki liepos mėnesio pradžios.
Prieš skinant lubinus, turėtų būti išsiskleidę bent pusė gėlės žiedelių. Nereikalingus lapus pašalinkite, kotelių galus nupjaukite aštriu peiliu, merkite gėles į daug šalto vandens. Naudinga apipurkšti vandeniu.
Pabaigai, svarbu nepamiršti, kad puokštė vazoje – tai gyvas gamtos kūrinys, kuriuo reikia pasirūpinti kasdien: keisti vandenį šviežiu, atnaujinti kotelių pjūvius, nuimti parudavusius lapelius ir t.t. Skintų gėlių negalima laikyti tiesioginėje saulėje ar skersvėjyje. Jos ilgiau stovi vėsiame kambaryje ir gryname ore. Patalpoje, kur daug prirūkyta, kur laikomi nokstantys vaisiai ar dega žvakės, dėl etileno dujų puokštė nuvysta greičiau. Svarbiausia, atminkite, kad puokštė ilgiausiai nevysta tada, jei ji dovanojama iš širdies ir su meile.
O kokios priemonės padeda jums kuo ilgiau išlaikyti skintas gėles šviežias? Kviečiame dalintis savo patirtimi komentaruose.
Komentuok
Nori prisijungti prie diskusijos?Parašyk savo komentarą laukelyje žemiau.