Skintų gėlių žiedų pramonė: kvapą gniaužiantis grožis ar kaina?
Užsukę į gėlių krautuvėlę įsigyti gėlių, neretai susiduriame su prieštaringomis emocijomis. Norime būti dosnūs sau, nustebinti savo artimuosius ir draugus skintų gėlių kompozicija, bet neretai suveikia šykštuolio genas ir kirbena noras pirštu besti į kainą. Norint įsigyti kvapą gniaužiantį grožį, kartais tenka mokėti ir kvapą gniaužiančią kainą, nes skintų žiedų kelias iki jų ekspozicijos gėlių parduotuvėje… ne ką mažiau gniaužiantis. Kad galėtume mėgautis puokšte, gėlių žiedams tenka įveikti ištisus žemynus, o kitiems – perskristi ir vandenynus. Koncentruojantis vien ties skaičiumi, – euras, du ar trys atrodo daug, bet ne tuomet kai kaina susiejama su augalo įveiktomis myliomis ir skaičiumi žmonių, kurie prisidėjo prie jo auginimo, išrūšiavimo, patikrinimo, transportavimo ir paruošimo pirkėjui procesų.
Taigi, kodėl tokia aukšta skintų gėlių kaina?
Auginti, tikrinti ir transportuoti
Didžiuliai plotai gamybinių šiltnamių yra spalvingų ir džiuginančių žiedų kelionės vazos ant mūsų stalo link pradžių pradžia. Šiuos plotus reikia apdirbti, prižiūrėti, saugoti. Sakoma, kad vien gėlių pramonėje Kolumbijoje dirba keli šimtai tūkstančių darbuotų, dirbančių 70-80 valandų per savaitę. Gėlių kelyje savo svarbų darbą taip pat atlieka ir sveikatos inspekcijos specialistai, kurie privalo kontroliuoti, kad tarp žemynų nebūtų platinami kenkėjai ar šalyje paplistų invazinės augalų rūšys. Skraidinti ar plukdyti gėles tūkstančius mylių iš ūkių Amerikoje, Azijoje, Afrikoje ar Australijoje į didmeninius sandėlius ar kitus paskirstymo punktus taip pat kainuoja brangiai. Išsmulkinus, – į kainą įeina greičio kaštai, kuro sąnaudos, krovininių lėktuvų ar laivų amortizacija, darbuotojų atlyginimai.
Gėlių kainą diktuoja Alsmerio aukcionas
Nors pasaulinė gėlių rinka neapsiriboja vien Olandija, sąraše rastume tokias šalis kaip Ekvadoras, Kolumbija, Brazilija, Kenija, Uganda, Etiopija, Marokas, Gvinėja, Australija, Tailandas, Malaizija, Izraelis ir kt., tačiau jei tektų žaisti viktoriną ir ieškoti atsakymo į klausimą kas yra vadinama gėlių šalimi – tikriausiai, kad beveik vienbalsiai būtų balsuojama už Olandiją, nors pastarąjį kartą apsilankius gėlių parduotuvėje buvo nupirkta iš Kenijos atgabenta rožė ar Maroke užaugintas bijūnas. Olandijoje, be to, kad pražysta daugybės spalvingų žiedų, yra įsikūręs vienas didžiausių gėlių aukcionų visame pasaulyje, kur stambios didmeninės prekybos įmonės perka ir vėliau prekes parduoda mažmenininkams.
Prieš pasiekdamos bet kurią Europos šalį visos skintos bei vazoninės gėlės pirmiausiai atkeliauja į didžiausią netoli Amsterdamo įsikūrusį Alsmerio gėlių aukcioną. Čia, milžiniškų sandėlių komplekse, perkamos ir parduodamos gėlės, sudaromi sandoriai, gėlės rūšiuojamos, tikrinamos ir rengiamos reeksportuoti visomis pasaulio kryptimis. Niekur kitur pasaulyje kasdien neparduodama tiek daug rūšių skintų gėlių (skaičius siekia 13 tūkstančių) ir augalų vienoje vietoje kaip Alsmerio aukcione – kalba eina apie kelias dešimtis milijonų skintų žiedų ir apie du milijonus kambarinių augalų, atkeliavusių iš įvairiausių pasaulio vietų. Manoma, kad tiesiogiai ir netiesiogiai Olandijos gėlių sektoriuje dirba apie keli šimtai tūkstančių žmonių. Įspūdingą komplekso dydį patvirtina faktas, kad 2004 metais Gineso rekordų knygoje jis užregistruotas kaip didžiausias pasaulyje prekybinis pastatas.
Kas 2,5 sekundės sudaromas naujas sandoris.
Aukciono patalpose veikia kelios dešimtys kokybės vertinimo punktų, kuriuose pagal specialistų išvadas augalai suskirstomi į skirtingas kategorijas, nulemiančias gėlių kainas. Aukcionas veikia kitaip nei mums įprasta. Atvirkščiai. Iš pradžių prašoma maksimali kaina, tuomet skintų gėlių kaina palaipsniui mažinama, kol kuris nors pirkėjas nusprendžia, kad ji yra pasiekusi jam tinkamą ribą. Kasdien čia iš 9 tūkst. tiekėjų, kurių apie pusė yra vietos įmonės, gėles perka apie 4 tūkst. vadybininkų iš viso pasaulio. Kas 2,5 sekundės sudaromas naujas sandoris. Aukciono dalyviai niekada negali žinoti, ar luktelėję dar kelias minutes ir tikėdamiesi mažesnės kainos, iš viso neliks be sandorio. Kadangi augalai perkami šimtais tūkstančių ar net milijonais vienetų, čia svarbus kiekvienas centas, tikslas yra sudaryti kuo pelningesnį sandorį. Tie, kas dalyvauja šiame aukcione žino, kad jame tvyranti įtampa ne ką mažesnė nei akcijų biržoje.
Įmonės šiam procesui samdo profesionalus, kurie ištisas darbo dienas praleidžia aukcione, darbo dieną pradėdami 6 val. ryte. Nuo to, kokios kainos vyrauja aukcione, smarkiai priklauso ir galutinė skintų gėlių kaina parduotuvėse visame pasaulyje. Aukcionuose dirba maždaug 4500 darbuotojų. Visi statymai fiksuojami kompiuteriais. Specialios sistemos leidžia per kelias minutes užsisakyti ir gėlių pervežimo paslaugas. Kadangi skintos gėlės yra nepaprasto jautrumo prekė, todėl pirkinys pas jų savininkus privalo iškeliauti kuo skubiau, įprastai – per parą. Sklandžiam transportavimo procesui užtikrinti taip pat reikalinga gerai išvystyta sistema ir didelis darbuotojų kiekis.
Per motinos dieną gėles perkame brangiau
Galiausiai didžiuliais vilkikais naktį į Lietuvą pristatytas krovinys yra patikrinamas ir galiausiai paryčiais išvežamas mažmenininkams. Patekę į gėlių parduotuves, žiedai jau būna nukeliavę tūkstančius mylių ir tiesiogiai ar netiesiogiai pačiupinėti dešimčių rankų. Tačiau net prieš jiems pasiekiant galutinį labiausiai džiuginantį dekoratyvų tikslą, jas dar bent kelis kartus paglosto profesionalios floristo rankos. Kiekvienas žiedas, kiekviena rūšis turi individualaus stiebo pjūvio, vandens kiekio ir temperatūros poreikį. Floristai metų metus mokosi tinkamo gėlių paruošimo, komponavimo ir žiedų grupavimo technikos. Šiai dienai kokybei ir ekologijai jautrūs pirkėjai gėlių pardavėjams, be viso ko, kelia naujus iššūkius, todėl tvaraus verslo keliu einantys ir ekologiškų alternatyvų klientų poreikius atliepti ieškantys floristai skiria nemažai papildomų finansų draugiškų gamtai ir patogių klientui sprendimų paieškai. Žinoma, tai irgi yra galutinės kainos sudėtyje. Dar priskaičiuokime kliento akį ir širdį džiuginantį pardavimo vietos interjerą ir malonų aptarnavimą. Skintų gėlių kaina, kurią gali pasiūlyti pardavėjas Lietuvoje, įtakojama net ir tokių įvykių kaip artėjanti Valentino, moters, motinos ar mokslo metų pradžios diena. Šiais metais gėlės brangiau kainavo net ir jaunavedžiams, pasirinkusiems vestuves švęsti madingiausiomis rugpjūčio 8-osios, 18-osios ir 28-osios dienomis.
Tūkstančius mylių, dešimčių rankų paliesti gėlių žiedai išties yra kvapą gniaužiantis grožis, vertas dailiai nugulti vazoje ant stalo mūsų namuose ir, be jokios abejonės, vertas savo kainos.
Komentuok
Nori prisijungti prie diskusijos?Parašyk savo komentarą laukelyje žemiau.